Nakon održanog predavanja pčelarima u Kotor Varoš, dobio sam od istog udruženja Pčelarsko Priznanje, kao i članarsku kartu Počasnog člana. Veliko hvala na ovim priznanjima.
Sa obzirom da su me mnogi prijatelji zamolili da im prezentujem kako radim na svome pčelinjaku odlučio sam da pripremim teme za svoja predavanja. Pripremio sam osam tema koje obuhvataju sve segmente mog pčelarenja i sve ono čime se ja bavim. Za svojih 14 godina profesionalnog pčelarenja i u nazad 7 godina proizvodnje matica smatram da sam stekao skromno znanje koje želim da podelim sa vama. Za sve informacije u vezi predavanja možete me pozvati na moj telefon:
+381 60 0 781 138
, Viber, Whats up, ili me kontaktirati putem facebook-a.Večeras 15 decembra 2021 imao sam zadovoljstvo da se družim sa pčelarima u Adi ujedno održim predavanje na temu:"Moj način pčelarenja na profesionalnom pčelinjaku ". U vrlo prijatnoj atmosferi posle 2 sata mog izlaganja ostadosmo još više od jednog časa u zanimljivoj diskusiji.Hvala svima na prisustvu , kao i predsedniku Lakatos Zsolt i Jozsef Abrahamu na pozivu.
Danas 05. 12.2021 godine družio sam se sa pčelarima u Baču. U organizaciji pčelarskih udruženja "Mostonga" iz Bača i "Bio pčelinja klinika" iz Bačkog Novog Sela,održana je prezentacija digitalnog mapiranja pčelinjaka prva ovakva u Srbiji Jozefa Gašparovskog. Potom sam ja održao predavanja na temu" Borba protiv varoe= uspeh u pčelarstvu". Zahvalio bih se svima prisutnima na izuzetno konstruktivnoj diskusiji, kao i organizatorima na pozivu. Posebno mi je bilo zadovoljstvo da posetim Pčelinju kliniku moga prijatelja Jozefa. Hvala svima!
03. decembra 2021. godine sam u Pančevu održao prisutnim pčelarima kojih je bilo preko 30 jedno od mojih predavanja na temu:"Pravilno zazimljavanje -puna košnica pčela u proleće". Zahvaljujem se svim prisutnima na lepoj atmosferi i vrlo zanimljivim pitanjima nakon predavanja.
20. 11. 2021. održao sam pčelarsko predavanje u Bečeju ,u kući Braće Tan na manifestaciji Med i Vino. Pre mene održana su još dva predavanja iz oblasti vinarstva koje su održali eminentni stručnjaci iz ove oblasti. Zadnje predavanje održala je moja malenkost na temu : "Moj način rada na profesionalnom pčelinjaku". Posle predavanja izložba i degustacija proizvoda (meda i vina) lokalnih proizvođača. Na kraju bih se najiskrenije zahvalio organizatorima što su me pozvali da učestvujem i budem deo jedne ovako velike i tradicionalne manifestacije. Zaista je bilo sve na najvišem nivou.
20-21. Marta imao sam veliko zadovoljstvo da se družim sa pčelarima iz Opštine Kotor Varoš u Republici Srpskoj. Na poziv predsednika Udruženja "Nektar" Igora Kovačevića, održao sam predavanje na temu: "Borba protiv varoe, lekoviti preparati i osvrt na prolećni razvoj i zimsku prihranu". Pokušao sam da za nekih 2 sata i 15 minuta prisutnima predočim po meni najznačajnije stvari koje ja primenjujem na svom pčelinjaku. Najveći akcenat bacili smo na borbu protiv varoe. Moram reći da je ovo jedno od retkih predavanja iz kog je proizašla već sada se može reći jedna trajna saradnja i veliko prijateljstvo. Moram se zahvaliti Igoru Kovačeviću na predivnom gostoprimstvu koje mi je ukazao i priznanju koje mi je dodeljeno i koje obavezuje.
Danas 11. Marta 2021. pri letimičnom pregledu(košnice samo odozgo pogledane) ima dosta košnica koje ovako izgledaju. Prosečno oko 8- 9 ulica pčela , a legla na 4 -5 ramova(ramovi sa obe strane zaleženi oko 60%). Ja više nego zadovoljan sa prosekom na celom pčelinjaku.
Krajem februara i početkom marta 2021. godine Tijana i ja bili smo u poseti kod našeg prijatelja Ivice Ledića u mestu Dolac na Lašvi u Bosni i Hercegovini. Ova poseta je prvenstveno bila prijateljska, ali neminovno se pričalo i o pčelama. Tri dana koja smo bili kod Ivice i njegove porodice brzo su nam protekla, jer nam je Ivica bio mnogo dobar domaćin. Obišli smo Travnik (Plavu Vodu, rodnu kuću Ive Andrića, centar grada, itd.). Bili smo u Bugojnu gde smo imali i poslovni sastanak sa proizvođačima i otkupljivačima pčelinjeg otrova, a najlepše od svega je bilo poseta planini Vlašić. Zaista je bilo prelepo piti kafu sa bašte restorana koji gleda na planinu. Celo ovo vreme družili smo se sa našim zajedničkim prijateljem Ivanom Strukarom i njegovom porodicom. Još jednom veliko hvala Ivici, njegovoj supruzi Slavici i celokupnoj familiji na izuzetnom gostoprimstvu. U povratku smo svratili u Sarajevo gde smo posetili Sabornu crkvu u centru i naravno nezaobilaznu Baščaršiju. Na kraju ovo prelepo putovanje završismo na bosanskoj lepotici olimpijskoj planini Jahorini.
Moj veliki prijatelj Jožef Šeljmeši iz Padeja poklonio mi je par košnica koje su njegovih ruku delo, a koje bih ja sada sa Vama podelio. Joži pored što je pčelar odličan je i stolar. Iz dole navedenih slika možete videti šta sve on radi, a ja Vam mogu potvrditi da je to zaista ekstra kvalitetno.
09. Oktobra 2020. pripremili smo oksalnu kiselinu za aplikaciju na industrijskim plavim ubrusima. Po jednom pčelinjem društvu ide: 12g ok. kiseline+13ml glicerinskog ulja+10ml dest. vode. Sve to se zagreva u parnom kupatilu (ili nekoj sličnoj improvizaciji) na temperaturi oko 70 stepeni. Poželjno je ubrus staviti u košnicu dok je još topao.
Evo konačno pre par dana dobismo i registarski broj i time naš objekat za vrcanje i pakovanje meda završismo. Početak gradnje ovog objekta je bio u avgustu 2019. godine i gradnja je tekla sve do maja 2020. Krenuli smo skoro od ničega da bismo danas dobili jedan nov i moderan objekat površine 37.5 m2 i visine 3.2 m. Ceo objekat je omalterisan spolja i iznutra, a unutrašnjost objekta je potpuno oblepljena pločicama kako na zidu tako i na podu. U objekat smo sproveli sanitarnu vodu, kanalizaciju, čak i klimu. Zaista je mnogo koštala izgradnja ovog objekta, ali smo zato dobili mnogo korisnog prostora. U objektu se nalaze mašine koje koristimo za pčelarstvo, buradi sa medom, itd. Kada vrcamo ovde mogu da stanu preko 200 nastavaka sa medom. Samim tim ovaj objekat je isplativ. U narednim fotografijama prikazaćemo kako je tekla gradnja naše Kuće Meda.
Ove teške za pčelare 2020. godine u našem novom pčelarskom objektu "Kuća Meda" mi smo izvrcali rekordne količine meda. Počeli smo oko 10. maja sa vrcanjem meda od uljane repice da bismo krajem maja nastavili sa vrcanje bagremovog med, a začin na sve ovo dao je suncokretov med koga smo vrcali ceo avgust mesec. U narednim fotografijama pokazaću Vam kako sve to izgleda.
10. Marta 2020. godine bio sam po drugi put u zadnje dve godine gost pčelara iz Skoplja. Zbog tog dana proglašene pandemije COVID-19 predavanje nije moglo da se održi u zvaničnoj sali Stopanske komore, te su moji domaćini improvizovali druženje i predavanje. U prijatnom ambijentu jednog skopskog restorana desetak pčelara, moj prijatelj Damir koji je pošao sa mnom iz Novog Miloševa i moja malenkost družili smo se puna 4 sata i u krajnje opuštenoj atmosferi pričali smo o mnogim temama pčelarstva, a kasnije sam ja mojim domaćinima putem laptopa prezentovao temu koja je trebala da bude ispričana na predavanju. Zahvalio bih se mom domaćinu koji me je pozvao da dođem u Skoplje Nikoli Makedonski Ilijevskom, njegovom ocu, gospodinu Dušanu Mariću i svim ostalim prisutnima na velikom gostoprimstvu koje su nam ukazali. Zaista sam iz Makedonije poneo lepe uspomene.
29. februara 2020. godine održao sam predavanje pčelarima Udruženja "Eko pčela" u Bačkom Jarku. Tema predavanja je bila: "Pravilno zazimljavanje - puna košnica pčela u proleće". Ovo predavanje sam održao kao zvanični predavač SPOS-a i nadam se da sam opravdao poverenje domaćina. Zahvalio bih se svim prisutnim kolegama koji se bili na predavanju, a posebno predsedniku Udruženja Branislavu Mirosavljeviću, Moje izlaganje sa pitanjima trajalo je više od 2 sata. Moram reći da sam se izuzetno prijatno osećao u ovom okruženju. Hvala još jednom svim prisutnima.
15. februara 2020. po drugi put sam održao predavanje pčelarima Čelareva, Gložana, Bačkog Petrovca i okoline. Ove godine tema je bila: "Borba protiv varoe na mom pčelinjaku" Za 90 minuta pričali smo o svim aspektima borbe protiv pčelinjeg krpelja, a najviše o novom načinu tretmana varoe sa oksalnom kisalinom na papirnim ubrusima. Zahvaljujem se svim prisutnima koji su u velikom broju prisustvovali ovom mom izlaganju. Pre i posle druženja sam bio gost mog prijatelja Vladislava Kukučke kome se još jednom ovim putem zahvaljujem na predivnom gostoprimstvu.
17. Decembra 2019. godine održao sam svoje prvo predavanje u Aleksincu. Predavanju, koje je trajalo oko 1.5h, prisustvovalo je oko 40 pčelara iz Aleksinca i okoline. Nadam se da sam posle pređenih više od 300 km uspeo da svojim domaćinima prenesem neka svoja praktična saznanja iz sveta pčelarstva. Na ovom druženju upoznao sam lično i neke kolege sa kojima sam se znao putem društvenih mreža. Hvala veliko na pozivu za predavanje i odličnom gostoprimstvu.
U nedelju 1. marta 2020. godine u Udruženju pčelara "Nektar" u Novom Miloševu bio je gost zvanični predavač SPOS-a kolega Milovan Miško Jovanović iz Lajkovca. Miško nam je u temi "Tri prolećna koraka za uspešnu sezonu" rekao pored mnogo toga tj. svoj način rada za pripremu pčelinjih društava za uspešno medobranje. Bilo je ovo jedno odlično predavanje i u ime svih Novomiloševačkih pčelara - Veliko hvala našem gostu!
Prošle 2019. godine počeli smo sa intenzivnim prikupljanjem pčelinjeg otrova. Na našem pčelinjaku radili smo svakodnevno sa više aparata i 12 ploča, te smo prikupili odmah u prvoj godini impozantnu količinu apitoksina. Tako da sada imamo i pčelinji otrov u prodaji pored drugih pčelinjih proizvoda. Kako smo to radili možete videti na narednim fotografijama i video klipu.
U upravo završenoj predavačkoj sezoni 2018/2019 održao sam 15 predavanja. Od toga 8 je predavanja je bilo u inostranstvu, 6 u Republici Severnoj Makedoniji i 2 u Crnoj Gori. Hvala svim pčelarima koji slušali moja predavanja i nadam se da su barem neku korisnu stvar čuli. Što se mene tiče, najveći benefit je što sam upoznao mnogo dobrih, pozitivnih, poštenih ljudi i pčelara od 17 do 85 godina. Jedna od najlepših stvari je to što sam u svakom mestu gde sam bio stekao sjajne prijatelje.
12. marta 2019. godine održao sam svoje prvo predavanje u Kraljevu tamošnjim pčelarima. U okviru debatnog kluba, prvo se prisutnima obratio kojih je bilo više od 50 u prepunoj sali poljoprivredno hemijske škole "Dr Đorđe Radić" u Kraljevu zamenik predsednika SPOS-a gospodin Milutin Bata Petrović koji je svima nama izneo najnovije aktuelnosti u srpskom pčelarstvu. Nakon njega, prisutnima se obratio moj prijatelj dr. vet. med. Đorđe Marković koji je u kraćem izlaganju izneo značaj "prevencija i suzbijanje bolesti" i korist od EM PROBIOTIKA u tome. Nakon toga, ja sam održao svoje predavanje o nekim od najbitnijih stvari u pčelarstvu, a to je: Mlada visokokvalitetna matica i EM PROBIOTIK ZA PČELE. Moram reći da je interesovanje bilo zaista veliko i posle predavanja bilo je dosta pitanja. Ono što sam pričao o maticama - moj način rada, a o EM PROBIOTIKU su isključivo moja iskustva u primeni istog preparata. Hvala svim prisutnima koji su bili na ovom debatnom klubu. Posebno bih se zahvalio mom višedecenijskom prijatelju gospodinu Joviši Pašiću, Pavlu Vujanoviću, Aleksandru Lazoviću uredniku foruma SPOS-a, zatim Milutinu Bati Petroviću, Đorđe Markoviću i ostalim prijateljima koji su me pozvali da održim predavanje.
Putujući za Kraljevo 12. marta 2019. godine i prolazeći kroz Kragujevac svratio sam posle 30 godina u memorijalni kompleks Šumarice posvećen hiljadama i hiljadama nevino stradalih đaka studenata i građana Kragujevca 21. oktobra 1941. godine. Došavši u ovaj spomen park, mogu samo reći da moramo težiti da se ovo što se ovde dogodilo, nikada više ne sme ponoviti.
Na poziv Udruženja pčelara "Sandžak" i njihovog predsednika gospodina FIkreta Eminovića 3. marta 2019. godine održao sam predavanje vrsnim pčelarima Novog Pazara i okoline. Tema predavanja bila je "Stimulisanje pčela u proleće i EM Tehnologija", no moram reći da se najviše pričalo o EM Tehnologiji koju su domaćini tražili, a sve o EM Probiotiku što sam pričao, ja sam pričao iz svog ličnog iskustva. U trajanju od 1.5h pred nešto više od 55 pčelara, nastojao sam da opravdam poverenje domaćina koji su me pozvali. Posle predavanja, bio sam gost gospdoina Fikreta Eminovića i njegove porodice, kao i gospodina Fahrudina Tatarevića. Uz čuvenu novopazarsku mantiju kod Jasmina i baklavu, kao i prethodne novopazarske ćevape upoznao sam celu novopazarsku čuvenu kuhinju. Sa domaćinima sam se prošetao kroz centar starog dela grada Novog Pazara i upoznao njegove znamenitosti i lepote. Moram reći, s obzirom da sam po prvi put bio u Novom Pazaru da je grad prelep, pun mladih ljudi i svi su bili izuzetno ljubazni i prijatni. Još jednom, velika zahvalnost mojim domaćinima: Fikretu, Ahmedu, Mehmedu (mome fotografu), kao i Fahrudinu. Ostaje poziv dragi prijatelji da se vidimo kod mene u Banatu.
24.2.2019. godine sam održao svoje poslednje predavanje ove moje pčelarske predavačke avanture u Kumanovo. Moram reći da su prisutni zaista bili izvanredni slušaoci i posle predavanja sam zaista čuo reči hvale za održano predavanje. Od srca se zahvaljujem gospodinu Branku Taševskom, Zoranu na dočeku, Goranu, predsedniku društva gospodinu Časlavu Ristovskom na pozivu koji je opravdano bio odsutan i svima ostalima koji su bili sa mnom na večeri. Nadam se da sam uspeo da prenesem prisutnima moj način rada proizvodnje matica. Zaista sam se osećao prijatno u Kumanovo.
24.2.2019. godine trećeg dana boravka u Makedoniji, prvo predavanje održao sam u glavnom gradu Republike Skopju. Ovde je tema bila "Moj način pčelarenja i EM PROBIOTIK". U amfiteatru fakulteta pred 60-ak prisutnih bilo je dosta interesantnih pitanja na kraju i mnogo diskusije o načinu rada na mene i nekih drugih pčelara. Sve u svemu, vrlo zanimljivo. Posle završenog predavanja, predsednik društva gospodin Dušan je meni i mome prijatelju Danijelu pokazao centar Skopja koji je zaista prelep.
23.2.2019. godine održao sam drugo predavanje ovoga dana u gradu Kočani. Pred negde oko 40-50 pčelara održao sam predavanje o zazimljavanju, proizvodnji matica i EM PROBIOTIKU. Zahvalio bih se svima prisutnima.
23.2.2019. godine održao sam predavanje u Prilepu u trajanju od 90 minuta i moram iskreno reći da sam na samom ulazu u salu gde se održalo predavanje osetio prijatnost domaćina i da sam se tokom celog predavanja osećao zaista kao kod kuće i vrlo inspirativno. Hvala mome prijatelju Dejanu Boškoskom predsedniku Udruženja i svima prisutnima na vrlo srdačnoj dobrodošlici.
22.2.2019. nakon održanog predavanja u Ohridu, održao sam drugo predavanje danas u prelepom gradu Bitoli. U svečanoj sali Skupštini Opštine Bitola pred 50 i više pčelara održao sam predavanje u trajanju od blizu 2 sata prisutnima. Najavio me je predsednik Udruženja Nektar iz Bitole i predsednik Сојузот на пчеларски здруженија на Македонија Mende Trajkovski. Nakon predavanja bilo je i dosta pitanja, te se nadam da su pčelari imali koristi od ovoga predavanja.
22.2.2019. godine održao sam jednoipočasovno predavanje pčelarima Ohrida. Tema je bila: "Pravilno zazimljavanje - odlično izimljavanje". Pred prepunom prelepom salom pčelara ispričao sam kako ja zazimljavam i izimljavam pčele u proleće. Takođe smo malo govorili o maticama i EM PROBIOTIKU. Zahvaljujem se svim prisutnim pčelarima kojih je bilo u zaista velikom broju na srdačnoj dobrodošlici, a posebno gospodinu Toni Makedonski Josifoski predsedniku Udruženja i Petre Čapovskom mome prijatelju na prijemu. Žao mi je što nije bilo više vremena za druženje sa pčelarima Ohrida.
Na poziv moga prijatelja Prim. dr. Vidoja Kulića imao sam čast da 17. februara 2019. godine održim predavanje u pčelarskom Udruženju "Avram Maksimović" u Somboru. Posle izborne Skupštine održao sam predavanje pred više od 80 pčelara na temu: "Moj način rada na profesionalnom pčelinjaku" u trajanju od 80min. Posle mene je kraću prezentaciju održao gospodin Nebojša Radojičić iz Beograda o ruskom pčelinjem vosku. Pre moga predavanja je bila izborna Skupština Udruženja na kojoj je za predsednika ponovo izabran gospodin Milorad Mastilović. Čast mi je bila što su mom predavanju prisustvovali i pčelari iz okoline, kao i predsednici okolnih društava: gospođa Tatjana Mrdak član IO SPOS-a, gospodin Rade Stevanović predsednik DP Apatin i drugi. Izuzetno drago mi je bilo što sam ponovo video i imao priliku da se družim sa velikim čovekom doktorom Kulićem. Posebno bih se zahvalio kolegi Savi Tadiću koji je posle ručka moga prijatelja Csabu i mene vodio na svoj pčelinjak, upoznao nas sa svojim načinom rada, pokazao nam predivnu okolinu Dunava i grada Apatin. Još jednom veliko hvala svima prisutnima na prelepom danu koji su mi priredili.
2.2.2019. godine imao sam čast da po drugi put u Crnoj Gori prenosim pčelarska znanja sada kolegama iz Pljevalja. Na poziv predsednika Udruženja pčelara "Matica" gospodina Žarka Dragaševića održao sam jednoipočasovno predavanje na temu: "Kako stimulisati pčele u proleće za visoke prinose". Pored ove teme govorio sam i o proizvodnji matica kao i o EM PROBIOTIKU ZA PČELE jer su to dva preduslova da bismo dobro razvili društva. U temi o EM PROBIOTIKU dopunjavali smo se gospodin Boris Jabučanin i ja. Mislim da smo uspeli da kolegama pčelarima prenesemo značaj i dobrobit EM tehnologije za pčelarstvo. Moram se zahvaliti svim prisutnima kojih je bilo preko 60, na čelu sa gospodinom Žarkom koji mi je bio domaćin ceo dan, sekretaru Sekretarijata za privredu gospodinu Budimiru Bajčetiću, kolegi Borisu Jabučaninu i svim prisutnima.
31.1.2019. ODRŽAO SAM SVOJE TREĆE PREDAVANJE U TRI GODINE SVOJIM PRIJATELJIMA PČELARIMA BAČKE TOPOLE! Moram reći dragi prijatelji da sam imao veliku čast da juče po treći put budem gost - predavač, a više bih rekao da sam postao i domaćin u pčelarskom Udruženju u Bačkoj Topoli. Za mene kao jednog običnog pčelara zaista je velika čast da me veliki broj kolega pčelara iz Bačke Topole svake godine poziva da im održim predavanje. Juče smo pričali o proizvodnji matica, zazimljavanju pčelinjih društava, EM tehnologiji i na kraju je bilo veliki broj vrlo zanimljivih i interesantnih pitanja. Zahvalio bih se svim prisutnim koji su bili na ovom predavanju, a na prvom mestu jedinoj dami koja je bila na predavanju gospođi Mariji Vanger, zatim mom velikom prijatelju Csernus Csabi i predsedniku Udruženja gospodinu Mirku Spasojeviću. Posle predavanja bio sam gost moga prijatelji Csabi i hvala mu na velikom gostoprimstvu. Moram reći da mi je zaista bilo prijatno družiti se sa ovim divnim ljudima.
18. januara 2019. godine imao sam veliku čast da na poziv dugogodišnjeg predsednika pčelara Plandišta gospodina Vladimira Malijara održim predavanje na njihovoj Skupštini Udruženja. Tema je bila: "Moj način rada na profesionalnom pčelinjaku". U trajanju od 1.5h pokušao sam da dočaram prisutnima kojih je bilo preko 80 kako ja radim na svome pčelinjaku. Pričao sam o tehnologiji rada, proizvodnji matica itd. Na kraju druženja, domaćini su nam priredili svečanu večeru uz koju smo nastavili diskusiju. Izuzetno mi je bilo drago i prijatno držati predavanje u prepunoj sali pred ovako impozatnim brojem ljudi. Hvala svim prisutnima, a posebno predsedniku Vladimiru na pozivu da održim ovo predavanje koje će mi ostati u vrlo lepom sećanju.
29.12.2018. godine održao svoje drugo predavanje u Elemiru. Tema je bila: "Suncokretova Paša" koja je za nas pčelare u Banatu jedna od najvažnijih i najinteresantnijih. Pokušao sam prisutnima da ovu temu obradim iz više uglova (moju tehniku pčelarenja, prošlo i sadašnje medenje sorti suncokreta, trovanje od neonikotinoida, kako postići visoke prinose na suncokretu - koji su uslovi potrebni za to itd.). Zahvaljujem se svima prisutnima na dobroj i konstruktivnoj atmosferi, a posebno mojim prijateljima Ivici Miciću i Nikola Momirov na pozivu da održim ponovno predavanje kod njih. Druženje sam nastavio sa mojim prijateljem Stefan Segrt koji je bio sa mnom na predavanju u društvu sa domaćinima Dejanom Jašinom i Ivicom Micićem u prijatnoj atmosferi gde smo razmenili izuzetno korisna iskustva. Hvala svim prisutnima još jednom!
30. Novembra 2018. godine imao sam čast da održim predavanje u velikom Udruženju pčelara "Milivoj Bugarski" u Zrenjaninu. Pred prepunom salom sa više od 50 pčelara,održao sam u trajanju od 1 sati i 50 minuta predavanje na temu: "Moje pčelarenje sa košnicom Rodna Voja". Zaista je bilo prijatno družiti se sa kolegama zrenjinskim pčelarima od kojih su mi mnogi i poznati. Zahvalio bih se gospodinu Milanu Čokiću, jednom zaista divnom čoveku i pčelaru koji me je pozvao da održim predavanje, a i svim prisutnim kolegama koji su mi ukazali čast svojim mnogobrojnim prisustvom. Ja se nadam da su prisutni bili zadovoljni sa ovim predavanjem i da su čuli pored tehnike rade sa košnicom RV i druge zanimljive pojedinosti.
25. Novembra 2018. godine na poziv predsednika Udruženja pčelara "Pčela" Bar gospodina Milana Isidorovića, imao sam zaista veliku čast da održim prvo pčelarsko predavanje u Crnoj Gori. Predavanje se održalo u amfiteatru poljoprivredne škole na temu: "Moj način rada na profesionalnom pčelinjaku". U ovoj temi pričali smo zaista o mnogim stvarima: mojoj tehnologiji rada sa RV košnicom i diskutovali o njihovoj tehnologiji rada sa LR košnicom, najbitnijim stvarima u proizvodnji matica, puno pažnje zaista posvetili smo EM Probiotiku i njegovoj pravilnoj upotrebi u pčelarstvu itd. Iako je bilo izuzetno loše vreme (kiša tj. pljuskovi su bili tokom celoga dana ipak se iz Bara, Ulcinja, Kotora i okolnih mesta skupilo oko 40 pčelarki i pčelara). Ja sam pokušao da im za 2.5 časa koliko je trajalo predavanje predstavim najvažnije segmente i najbitnije stvari iz mog profesionalnog bavljenja pčelarstvom. Na kraju predavanja sam upoznao jednog mladog (ima svega 16 godina, a odlično poznaje biologiju pčela pa čak i praktično pčelari i učestvuje čak i u proizvodnji matica), ali izuzetno dobrog pčelara pred kojim je zaista svetla budućnost Andrija Isidorovic. Na kraju predavanja razmenili smo neprocenjivo vredna iskustva koja se ni sa čime ne mogu meriti. Druženje sam završio prelepim druženjem sa mojim domaćinom Milanom i njegovim sinom. Milan je jedan vrhunski pčelar i odličan kao čovek. Drago mi je bilo što sam mogao da upoznam i družiti se sa ovakvim čovekom. Hvala još jednom za sve, meni je bilo divno, a nadam se da su i moji dragi domaćini zadovoljni sa onim što su čuli od mene.
03.11.2018. godine sam održao predavanje u Čelarevu na temu: "Moj način rada na profesionalnom pčelinjaku". Predavanje je trajalo oko 2 sata i u ovoj jako obimnoj temi ja sam pokušao da mojim poštovanim slušaocima predočim sve ono što ja radim na svom pčelinjaku (način i tehniku pčelarenja od avgusta jedne do avgusta naredne godine, sažeto proizvodnja matica, lekovite prirodne preparate koje ja koristim EM PROBIOTIK za pčele...). Predavanju je prisustvovalo oko 30-ak domaćih pčelara. Predavanje je proteklo u izuzetno prijatnoj atmosferi gde smo u samom toku predavanja Čelarevski pčelari učestvovali zajedno sa mnom tako što su postavljali izuzetno konstruktivna i vrlo interesantna pitanja na koje sam ja odmah davao odgovor. Nadam se da sam zadovoljio posetioce ovoga predavanja i da su od mene čuli barem jednu korisnu stvar. Ako je tako, ja sam više nego zadovoljan. Posebnu pažnju izazvao je moj segment predavanja o jednom prirodnom preparatu koji ja upotrebljavam na mome pčelinjaku, a to je EM PROBIOTIK za pčele kome smo posvetili više od pola sata. Ovaj preparat zaista to i zaslužuje. Posle završenog predavanja, posedeo sam zajedno sa delom prisutnih pčelara i opuštenoj atmosferi razmenjivali smo međusobno svoja pčelarska iskustva. Zahvaljujem se svim prisutnima što su mi ukazali čast da prisustvuju mome predavanju na čelu sa gospodom Vladislav Štrico Kukucka i predsednikom udruženja Radetom Zavišićem. Hvala Vam na pozivu, bilo mi je zadovoljstvo i izuzetno prijatno kod Vas!
17.11.2018. sa prijateljem Milorad Igić posetio sam drugi pčelarski sajam Dunavskog regiona u Novome Sadu. Prvo posetismo izložbeni deo gde porazgovarasmo se sa brojnim prijateljima, a zatim oslušasmo 2 predavanja doktora Jorge Rivera Gomis iz Italije na temu: "Tretman pč. društava od varoe" i "Mala košnicina buba". Puno vremena provedoh u razgovoru sa velikim pčelarom iz Sutomora Milanom Isidorovićem gde smo razmenili svoja iskustva, a zatim razgovor posle predavanja nastavili smo uz kaficu sa mojim velikim prijateljem majstorom pčelarstva Sašom Jakšićem iz Novog Sada i Dragoradom Kovačevićem. Sve u svemu, na sajmu provedosmo više nego uspešan i poslovno koristan dan. Svaka čast organizatorima - SPOS-u na odličnoj organizaciji.
Posle celodnevnog boravka u Novom Sadu na drugom Dunavskom sajmu, kolega Milorad Igić i ja dođosmo u Inđiju da odslušamo predavanje kolege pčelara Slobodan Jevtića iz Kostolca. Na predavanju koje je trajalo puna 2 sata, čuli smo jako mnogo korisnih informacija od gospodina Jevtića. Zaista je bilo prijatno i zadovoljstvo slušati ovog pčelara. Zatim druženje nastavismo u opuštenoj atmosferi sa prijateljima Rade Mladjanom, predsednikom udruženja Draganom Vučenovićem i Damirom Ivaniševićem. Zaista smo razmenili više nego korisnih iskustva.
Tokom prošlog zimskog obrazovnog pčelarskog ciklusa, održao sam 11 predavanja od kojih su 4 bila u inostrantsvu. Izuzetno zanimljivo predavanje je bilo u Rusiji - Sankt Petersburgu, da bi se zatim nastavilo sa druženjem u Republici Hrvatskoj - Matulji i konačno sam imao 2 prelepa druženja u Republici Makedoniji u mestima: Tearce i Bitola. U našoj zemlji, bila su lepa druženja i predavanja u mestima: Inđija, Novo Miloševo, Elemir, Sečanj, Novi Bečej, Novi Sad, Bačka Topola (dva puta). Zahvaljujem se svima prisutnima i divnim ljudima koji su me pozvali da održim ova predavanja. Bilo mi je zaista uživanje i čast. Nadam se da ćemo se i ove godine lepo družiti na predavanjima i svi naučiti po nešto novo.
Ovoga vikenda 1 i 2 februara 2020 godine u poseti su mi bili veoma dragi prijatelji iz Travnika , Republika BIH. Ivan Strukar i Ivica Ledić veliki i iskreni prijatelji odlučiše doći u moj skromni dom i time mi učiniše veliku čast i zadovoljstvo. Dva pčelara iz BiH sa ukupno 300 košnica razmeniše svoja iskustva samnom. Pogledasmo moje pčelinjake, opremu , a posebno moj duplikator koji je bio posebno zanimljiv Ivici. Za dva dana koliko se družismo ne pretresesmo ni delić pčelarskih tema koje ostavismo za neki novi susret. Beše ovo prelepo druženje sa ovim divnim ljudima.
Danas sam imao zadovoljstvo da mi u posetu dođu moji veliki prijatelji iz Novog Pazara, vrsni pčalari Fikret Eminović , njegov sin Mehmed, Ferid Novalić i Fehim Nezirović. U našem druženju pokušao sam da im pokažem jedan svoj pčelinjak ,opremu i upoznam sa radom na mome pčelinjaku. Hvala Vam dragi prijatelji što ste prevalili put od 400km da bi smo se družili.
I ove godine 5. oktobra 2019. Tijana i ja posetismo veliki sajam pčelarstva na Tašmajdanu.
Najvažnije što videsmo na sajmu su dragi mi prijatelji sa kojima sam se video i družio.
Posetismo mnoge štandove sa pčelinjim proizvodima, kao i štandove sa pčelarskom opremom.
Poslušali smo i divno predavanje moga velikog prijatelja Prim. dr. sci. med. VIdoja Kulića o lekovitosti pčelinjih proizvoda.
Početkom jula meseca počeli smo zazimljavanje trodelnih i četvorodelnih oplodnjaka. Kompletno spajanje završili smo negde polovinom jula meseca da bismo danas 14. septembra 2019. godine imali oplodnjak koji ima prosečno 8 ulica pčela i oko 4 rama legla u raznim stadijumima. Plodište oplodnjaka je u gornjem nastavku, dok je na podnjači u prvom nastavku podbačeno 10 ramova saća. Takođe iz oplodnjaka ramove (plodište) prebacili smo u redovan nastavak RV sa podnjačom. Samim tim dobili smo novu "redovnu košnicu" Rodnu Voju koja izgleda kao na dole prikazanim slikama.
Pre par godina sam počeo da koristim ovakve "hranilice" za prihranu pčela, da bih ove godine potpuno prešao na upotrebu ovakvih prstenova koji gore imaju žicu 3x3x0.4mm i falc u koji po potrebi preko zime može da se stavi ram sa medom. Ove prstenove koristim zato što prihranu vršim sa kesama u kojima stane najmanje 5 litara sirupa, te su mi stare hranilice prestale da budu upotrebljive.
Ovih dana od 9. do 14. septembra zazimili smo sve košnice na našem pčelinjaku. Prosečno stanje košnica je vrlo dobro, a neke od slika sa stanjem plodišta upravo ću Vam pokazati. Prilikom ovog postupka skinuli smo matičnu rešetku sa košnica na kojima je ona bila, a plodište smo delocirali sa prvog na gornji nastavak.
Na narednim fotografijama prikazaćemo ceo postupak varenja kesa u kojima stane 5 litara sirupa. Prečnik rupe je od 5-6mm.
U narednim slikama i video klipovima prikazaćemo Vam kako mi na pčelinjaku "Tijana" vršimo prevešavanje legla od momenta ograničavanja košnica matičnom rešetkom, pa sve do kraja sezone. Konkretno na ovim prezentacijama videćete prevešavanje u toku suncokretove paše jula 2019.
26. Juna 2019. godine sam sa svojom kćerkom Tijanom, mojim prijateljima iz Crne Gore Andrijom i Milanom Isidorovićem i kolegom pčelarom iz Bačke Topole Csaba Csernus bio u poseti pioniru u sakupljanju pčelinjeg otrova u bivšoj SFRJ, a i šire gospodinu Ivanu Curišu. U njegovom prelepom domu koji se nalazi u selu Krapina u pitomom Zagorju gospodin Curiš nas je predivno dočekao sa svojom porodicom i u dugačkom razgovoru objasnio i praktično pokazao sve o sakupljanju apitoksina. Zatim smo i praktično mogli videti prikupljanje pčelinjeg otrova sa košnice u dvorištu našeg domaćina. Na kraju mi svi i kupismo aparate i ploče za početak prikupljanja ovoga najlekovitijeg pčelnjeg proizvoda. Veliko hvala porodici Curiš na gostoprimstvu, a takođe i mojim prijateljima koji su bili sa mnom na ovome dugom putovanju. Bilo je zaista predivno putovati sa svima njima.
U narednim fotografijama prikazaćemo Vam kako se radi na našem pčelinjaku u proizvodnji visokokvalitetnih matica. Od procesa punjenja kaveza šećernom mednom pogačom, preko prikaza oplodnjaka sa kojima radimo, zatim hvatanja, obeležavanja oplođenih matica, punjenja kaveza sa pčelama pratiljama. Takođe, možete videti jedan deo ekipe koja sve ovo radi. Do danas 21.06. 2019 proizveli smo 1554 mlade oplođene matice.
Pčele koje su tek izašle iz košnica počele su unose polen.
Početkom aprila 2019. dođosmo na naše staro mesto da pokosimo i pripremimo teren za doseljavanje košnica.
Pčele koje su snimljene prošle godine u šupljini drveta u jesen, sada kada je došlo proleće konstantovao sam da nisu nažalost preživele. Priroda i mnogo što šta drugo su učinili svoje i društvo koje je zimovalo u šupljini drveta, nije prezimelo. Na dole prikazanim slikama vidimo da nema nijedne pčele, sem pokojeg mrava u saću. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.891623404370651&type=3
Na inicijativu mnogih prijatelja, sada sam ponovo pokazao kako varimo kese sa 5 litara sirupa. Ove godine smo po prvi put radili sa novom varilicom koja je zaista fantastična. Ima 2 grejača i skoro je ne moguće da dobro ne zavari. Od 300 kesa koliko smo pravili, ni jedna kesa nije bila ne zavarena. U narednim slikama ću Vam prikazati ceo postupak od sipanja sirupa do varenja.
Od 29. do 30. marta izvršili smo kompletan pregled svih 300 pčelinjih zajednica. Moram reći da je posle završenog pregleda stanje celokupnog pčelinjaka odlično. 80% društava se može svrstati u jaka društva što nije bilo u prošlim godinama. Društva su za kraj marta vrlo dobro razvijena sa prosekom između 8 i 10 ulica pčela i oko 5-6 ramova legla u svih stadijumima. Moram reći da sam 5. marta dao stimulativnu pogaču od prijatelja Fikreta Eminovića i sada mogu reći da se rezultat vidi. Većina društava je celu pogaču pojela i mogu reći da je ovo bio pravi potez dodavanje pogače. (inače pogača je izuzetno kvalitetna i prave je pravi i pošteni ljudi i pčelari) 23. marta dao sam po prvi put ove godine kesu od 5 litara sirupa u razmeri 1:1 šećer voda sa dodatkom 5% EM PROBIOTIKA na litar sirupa. Rezultat ću Vam prikazati u narednim slikama.
Moj pčelinjak koji se nalazi preko puta kuće i mnoštvo pčela 31. marta na šljivi koje se tek rascvetala.
Kraj marta tj. 20. marta lepo toplo vreme sa dnevnom temperaturom oko 16-17 stepeni i pčele koje su još u stacionaru u selu intenzivno sakupljaju polen sa maslačka. Evo par slika:
17. oktobra 2018. u toplim popodnevnim satima moja Tijana uz pomoć njenog ujaka i mene izvršismo obilno prskanje celokupnog plodišta pčela - velikom dozom EM probiotika. Svaka košnica je preprskana sa oko 3dl tople nehlorisane (28 stepeni) vode kojoj je dodat EM probiotik u koncentraciji od 100ml na litar vode. Pošto je ovo poslednji tretman - prskanja u godini, zbog toga sam dao ovako jaku dozu EM probiotika koji je apsolutno neškodljiv po živi svet, pa tako i po pčele. U dole prikazanim slikama vidimo jačinu društava kao i ekipu koja je ovo uradila.
06. oktobra 2018. godine sa mojim prijateljem Stefanom Šegrtom posetio sam 44. pčelarski sajam u Beogradu na čuvenom Tašmajdanu. Prvo smo posetili izložbu meda i drugih pčelinjih proizvoda, a zatim krenusmo u razgledanje pčelarske opreme koje je i ove godine bilo mnogo. Zaista je svaki pčelar mogao pronaći sve za svoju proizvodnju. U međuvremenu u toku ovih razgledanja, neprestano sam imao susrete sa svojim prijateljima kako iz naše zemlje, tako i inostranstva (Turska, Makedonija, Bosna i Hercegovina). Najlepše od svega je bilo videti se i popričati sa svojim starim dobrim prijateljima.
U ovom albumu ću vam dragi prijatelji prikazati postupno kako mi lako i brzo stavljamo sirup za prihranu pčelama. Ove godine dali smo pčelama invertni sirup u količini od 4.4kg u jednoj kesi, zatim sledi davanje sirupa još jednom po 4.4kg. Na kesi pravimo trougao (seče skalpelom kesu) dimenzija približno 2.5x2.5cm i dobijamo kao na prvoj slici jedan "trougao pčela". Pčele ovu količinu sirupa popiju za jedan dan. Uživajte u narednim slikama.
U narednim slikama prikazaćemo vam kako smo mi ove godine vrcali cvetni med (suncokret, ludaja, livadsko bilje itd.). Ove godine ekipa je bila izuzetna i pored napornog rada od 5 uzastopnih dana koja smo proveli u vrcanju, mi smo se zaista i dobro zabavljali. Ekipu su činili: - Moj prijatelj Michael Ryals iz SAD (USA) - Portlanda - Stefan Segrt iz Bočara - Daniel Nikolić iz Bremena - Nemačka - Radovan Zakic iz Kikinde - Rudolf Pača iz Novog Miloševa - Dragan Sugic iz Novog Miloševa - Moja supruga Danijela Tatomirov - Tijana i moja malenkost Moram reći da je moja dupla kasetna centrifuga od 16 ramova proizvođača Roj iz Trstenik radila besprekorno u kontinuitetu i po 14-15 sati.
Par slika Stefana Šegrta i mene na našem zajedničkom ovogodišnjem pčelarskom druženju.
Ove 2017. godine naradi smo se na našem pčelinjaku. Tokom cele sezone u 5 velikih tura po 1000 ubačenih matičnjaka proizveli smo 4800 oplođenih matica i sve smo ih uspešno prodali, a jedan deo smo iskoristili i za zamenu matica na našem pčelinjaku. U narednim slikama možete videti kako izgledaju naše obeležene matice, kako nose, kompatnost legla kao i stavljanje matica u kavez i pakovanje istih.
U dole prikazanim slikama, poštovani posetioci moga sajta, možete videti u par slika postupak proizvodnje matica na mom pčelinjaku. Na slikama se vide: matičnjaci u kutiji, matičnjak u štitniku i gde se on postavlja na ramu, oplođene matice i Tijanu kako se igra sa mladom oplođenom maticom koja nosi i koja će biti ubačena u jednu našu košnicu.
Jedna od redovnih tura ubacivanja matičnjaka od preko 300 komada.
U narednim slikama ćemo vam najviše kroz slike pokušati da dočaramo kako izgledaju naši veliki oplodnjaci "ramni". Na par slika se vide oplodne stanice i ja na jednoj od njih, zatim dvodelni i trodelni boksovi, trodelni i dvodelni oplodnjaci, plastični poklopci koje predstavljaju hranilice za dodavanje sirupa i pogače pčelama, kao i zazimljeni veliki oplodnjaci koji su prepuni pčela.
U proleće 2017. godine organizovao sam pčelarsku ekskurziju za školsku decu koja su pohađala pčelarsku sekciju u mome mestu sa nastavnicom Jelenom Jerkov. Prvo smo posetili velikog majstora pčelarstva Sašu Jakšića iz Novog Sada koji je deci prikazao svoj pčelinjak i "staklenu košnicu" gde su deca praktično mogla videti sve ono što su teorijski čula u klupama. Zahvaljujemo neizmerno Saši na gostoprimstvu i zakusci posle predavanja. Potom smo posetili muzej pčelarstva Jovan Živanović u Sremskim Karlovcima gde nam je praunuk osnivača srpskog pčelarstva profesora Jovana Živanovića, gospodin Žarko Živanović održao predavanje u muzeju. Zatim se prošetasmo kroz Sremske Karlovce i ručasmo u jednom etno restoranu, da bismo se zatim uputili put Mužlje kod velepčelara Janoša Balinta koji nas je dočekao u svoj toplom domu i pokazao nam postupak "kretanja meda" od bureta do raznih vrsta pakovanja u flašama itd. Zahvaljujem svim domaćinima na izuzetnom gostoprimstvu.